عکس از کودک در 9گام

عکاسی ازکودکان  یکی از سوالاتی است که اخیرا مادران از من می پرسند . من متوجه  شدم  که  آنان  مطالب زیادی در مورد  نحوه  عکس  گرفتن ازکودکانشان نمی دانند.  من  الهام  پیروی  هستم  و میخوام نکاتی را برای عکاسی از کودکان در اینجا با شما به اشتراک بگذارم . این مقاله  حاوی  نکاتی برای گرفتن عکسهای بهتر  از  فرزندانتان  میباشد  . هنگام عکاسی از کودکان بایستی مانند عکاسی پرتره  به  یکسری   نکات  روانشناسی و نکات فنی توجه داشته باشیم.

کودکانتان را به دوربین عادت دهید.

حتی  در بزرگسالی داشتن دوربین بسمت ما باعث میشه که دست و پا بزنیم پس خیلی طبیعی هست که بچه ها جلوی دوربین رفتار غیر طبیعی داشته باشندپس می بایستی مدتی دوربین را نگه داریم تا کودکان به آن عادت کنند وبعد مدتی آن را فراموش می کنند و در آن زمان شما میتوانید عکسهای صادقانه  و طبیعی بگیرید .

به سطح آنان برسید.

سعی کنید تا حد ممکن خم شده و یا حتی بر روی زمین بخوابید تا بتوانید عکسهایی هم سطح  چشم کودک بگیرید و اگر از بیش از یک کودک عکاسی میکنید قد خود را با قد بلندترین کودک هماهنگ کنید و اگر خیلی بلند قد است  از او بخواهید خم شود .

به همه چیز شلیک کنید

هنگام عکاسی از کودک فقط در هنگام لحظات خاص دوربین را بیرون نیاورید بلکه سعی کنید از تمام لحظات حتی لحظات جزعی هم عکس بگیرید سعی کنید لحظات سریع را نیز بیان کنید که تمام داستان بزرگ شدن فرزندتان را روایت کند .

چشمها را هدایت کنید.

اگر چندین نفر در عکس وجود داشته باشند چگونه میتوانید کودک را به ستاره تبدیل کنید؟ یک روش این است که از کودکان بزرگسال بخواهیم به کودک کوچکتر نگاه کنند.این حالت نسبت به حالتی که هر دو سوژه به دوربین نگاه  میکنند جذاب تر است .

از کراپ کردن نترسید

اگر کراپ کردن به چشم بیننده کمک میکند که روی موارد مهم تمرکز داشته باشد از کراپ کردن نترسید . برای یک عکاس آماتور که معمولا سعی میکنه تمام پاها و یا قسمتی از زمین را بگیرد قطع پاها ممکن است عجیب باشه اما شما میتوانید با کراپ کادر خود را با موضوعات مهمتری پر کنید و این امر در عکاسی از کودکان بیشتر صدق میکنه .

تنظیمات پیوسته دوربین دوست شماست

اگر دوربین شما دارای موود پیوسته میباشد از آن برای عکاسی از کودکان استفاده نمایید .این کار به حداکثر رساندن شانس شما برای گرفتن یک لحظه خاص کمک میکند . بنابراین از گرفتن تعداد زیادی عکس نترسید چون بچه ها غیر قابل پیش بینی و سریع هستند.

از پس زمینه ساده استفاده کنید

کودکان معمولا لباسهای رنگی و تیشرت های طرح دار می پوشند بنابراین باید در نظر داشته باشید که از پس زمینه های ساده جهت عکاسی از کودکان استفاده نمایید. و تا جاییکه ممکن است عناصر اضافه را حذف نمایید . در صورتیکه کودک در محل مورد نظر با شما همکاری نکرد می توانید با استفاده از نرم افزار زمینه عکس را تغییر دهید.

زمان همه چیز است.

معمولا والدین میدانند که کودکشان چه زمانهایی بیشتر خوشحال است . معمولا بعد از تایم غذا یا میان وعده و بعد از خواب و یا بازی با اسباب بازی مورد علاقه خود .پس وقت عکاسی را عاقلانه انتخاب کنید و در آن لحظات مطمعنا میتوانید از لحظات شادی فرزندتان عکس بگیرید.

کودکان را به صحبت بگیرید .

قبل از بالا بردن دوربین جلوی چشمتان از کودک سوالاتی بپرسید و منتظر باشد تا او پاسخ دهد .هنگامیکه او در حال پاسخگویی است حواسش از دوربین پرت میشود و شما میتوانید یک عکس طبیعی از کودک در حال حرف زدن یا تفکر بگیرید.

از چه تجهیزات نوری برای عکاسی از کودک در فضای داخلی در نور کم استفاده کنیم ؟

اگر یک منبع نور قدرتمند مثل یک پنجره بزرگ ندارید میبایستی از نور فلش استفاده کنید . فلش داخلی دوربین  برای عکس برداری مناسب نیست و معمولا سایه های زشتی بر روی صورت و پشت سوژه ایجاد میکند . روش مناسب استفاده از فلش خارجی است که در بالای دوربین نصب شده و سر فلاش بسمت بالا و رو به سقف است . که با این کار نور از سقف برمیگردد و سایه های ملایمتری ایجاد میکند . در این حالت فلش را روی TTL و دوربین را روی حالت دستی تنظیم میکنیم . ایزو با بحالت کمترین مقدار خودش باشه و F:2/8-5/6 و سرعت شاتر بین 1/200 – 1/250 که در حالت TTL  دوربین بحالت خودکار میزان فلاش را تعیین میکند .

لنز مناسب عکاسی از کودک کدام است ؟

هر DSLR ابتدایی برای عکاسی از کودک مناسب است . آنچه مهم است لنز است. من توصیه میکنم از لنزهای سریع استفاده کنید زیرا آنها در محیط های کم نور بسیار خوب عمل میکنند و در جداسازی سوژه و ایجاد تاری پس زمینه و ایجاد بوکه بسیار عالی هستند . برای بودجه کم لنزهای 50 میلیمتری با f:1/8 نتایج خوبی برای پرتره کودک دارند .اما اگر بودجه متوسطی دارید لنز 50 میلیمتری با f:1/4 prime هم مناسب است.

تعداد زیادی عکس بگیرید .

فقط آنجا ننشینید و منتظر بهترین لحظه باشید زیرا ممکن است آن لحظه هرگز فرا نرسد . تعداد زیادی عکس بگیرید . مرتبا زوایا را تغییر داده و عکس بگیرید . نزدیک شوید و فاصله بگیرید و مجددا عکس بگیرید .مسلما تصاویر تار زیادی خواهید داشت و این اصلا مهم نیست به شرطی که از تصاویر با وضوح خوب هم داشته باشید .

پردازش و روتوش تصویر .

من پس از عکاسی زیاد بر روی تصاویرم روتوش نمی کنم زیرا تصاویر خوب بندرت نیاز به روتوش دارند . در بیشتر موارد آنها  هیچ لکه و یا نقصی ندارند .سعی کنید تصویر را بحالت طبیعی  نگه دارید چون کار و ویرایش زیاد بر روی تصویر شخصیت سوژه را تغییر میدهد . اما ممکن است که تصویر را برش دهید یا زاویه را برطرف کنید یا شاید برای چشمگیر شدن تصویر مقداری زنگوله به آن اضافه کنید .

نتیجه

در انتها اینکه عکاسی از کودکان نیازمند صبر و حوصله است و در صورتیکه این کار توسط عکاس حرفه ای انجام شود میتواند  تصاویر بسیار متفاوتی خلق شود . من بشما پیشنهاد میکنم که عکسهای پاییزی ما را در سایت دوربینک  مشاهده کنید و بصورت آنلاین سفارش عکاسی بدین . مسلما شما میتونید با صرف هزینه بسیار کم عکسهای بسیار حرفه ای از کودکتان داشته باشید. همانطور که میدونید این روزها مدلینگ کودکان بسیار رایج است  بسیاری از کودکان در شبکه های اجتماعی بخصوص اینستگرام صفحاتی مختص به خود دارند که مسلما حاوی عکسهای حرفه ای میباشد.من به شما کمک میکنم که با هزینه بسیار کم و در مدت زمان کوتاهی کودکتان تبدیل به یک ستاره شود .

لطفا نظرتان را درباره مطالب ارسال نمایید

دیدگاه